Ruptura velikog pektoralnog mišića (latinski musculus pectoralis maior), je rijetkost. Nažalost, kada se dogodi puknuće mišića često ostaje neprepoznata duže vrijeme. Kako bi olakšali prepoznavanje rupture velikog pektoralnog mišića svima onima koji žele nešto više saznati naći će u ovome članku.
Anatomija

Koja je zadaća velikog pektoralnog mišića?
Kako dolazi do rupture velikog pektoralnog mišića?
Koje vrste ruptura velikog pektoralnog mišića postoje?
Klasifikacija
- Po veličini rupture:
- Potpuna
- Nepotpuna
- Po lokalizaciji rupture:
- Koštana avulzija proksimalnog hvatiška na humerusu
- Ruptura na hvatištu tetive za kosti
- Ruptura na mišično-tetivnoj spojnici
- Ruptura mišičnog tijela ‘trbuha’
Tietjen klasifikacija
- Tip 1: Kontulzija ili istegnuće
- Tip 2: Parcijalna ruptura
- Tip 3: Kompletna ruptura
- A: Hvatiška mišića za kost
- B: Mišičnog tijela (trbuha)
- C: Mišično tetivne spojnice
- D: Tetive mišića

Kako prepoznati rupturu velikog pektoralnog mišića
U blažim slučajevima osoba osjeća manju bol nakon aktivacije mišića, često klasificirano kao zamor mišića. Kod teških slučajeva nagla i jaka probadajuća bol sugerira na dijagnostiku parcijalne rupture mišića ili na njegovo istegnuće. Kod potpune rupture, osoba osjeti naglu bol s osjećajem da je “nešto puklo” u ramenu.
Pri kliničkom pregledu kao prvo se uočava defekt, rupa na prednjoj strani pazuha, pogotovo kod kontrakcije mišića te slabija snaga ruke, naročito adukcija ruke, sl. 3.

Ultrazvukom se jasno može prikazati poremećaj u konzistanciji i kontinuitetu samog pektoralnog mišića. Uz tu pretragu, magnetnom rezonacom (MR) se dodatno može prikazati mjesto i veličina rupture, sl.4.

Liječenje – Konzervativan ili kirurški pristup?
Kod parcijalnih ili potpunih ruptura, naročito kod aktivnih sportaša preporuča se otvorena rekonstrukcija mišića. Ukoliko je rupturom pogođen trbuh mišića preporuča se mirovanje i pažljiva rehabilitacija uz postepeno jačanje mišića.
U Specijalnoj bolnici Akromion rutinski se izvodi otvorena rekonstrukcija velikog pektoralnog mišića. Operacijski zahvat izvodi se u općoj anesteziji, pacijent se nalazi u ležećem položaju. s rukom u nosaču u laganoj abdukciji. Rupturi mišića pristupa se preko 5 do 8 cm kožne incizije na nadlaktici. Kroz kožu, potkožje i fasciju prikazuje se područje rupture. Prikaže se rupturirani mišić te se ovisno o vrsti rupture odlučuje na tehniku šivanja – u našoj bolnici transosealne šavi ili koštana titanijska sidra, sl. 5. Kod kroničnih ruptura mišić je retrahiran medijalno, skraćen pa je otežana njegova mobilizacija. Nakon učinjene rekonstrukcije zatvara se potkožje i koža pojedinačnim šavima te se ruka postavlja u ortozu za rame i lakat u položaju unutarnje rotacije.


U bolnici Akromion u periodu od 2008. – 2012. godine učinjeno je ukupno 8 operacija rekonstrukcije velikog pektoralnog mišiča. Operirano je 7 muškaraca te jedna žena. Prosječni broj godina iznosio je 36 ( 20 – 60 ). Etiološki ruptura je u ovim slučajevima bila ” proizvod ” različitih sportskih aktivnosti, od hrvanja, body buildinga, sportskog penjanja pa do nogometa i drugih čestih trauma. Sa zadovoljstvom možemo konstatirati da su se svi prethodno navedeni pacijenti vratili svojim svakodnevnim aktivnosti, punog opsega pokreta.
Rehabilitacijski program u bolnici Akromion provodi se zajedno sa timom naših fizioterapeuta, u skladu sa ovim rehabilitacijskim programom.